Tūkstantmečius žinomi grybai yra naudingi ir 21 amžiuje?
Augalų ir grybų įvairovė nepaliauja mūsų stebinti! Norime ir jus supažindinti su šauniuoju grybų ketvertu ir jų naudingomis savybėmis. Lion's Mane, Chaga, Caterpillar fungus ar tiesiog kordicepsas bei Reishi, tikriausiai, yra mažai girdėti pavadinimai? Tačiau po jais slepiasi šimtmečius ir net tūkstantmečius žmonių vartoti grybai. Jie žinomi daugelyje kultūrų ir kai kuriais atvejais fiksuojami net tokių istorinių asmenybių kaip Hipokratas raštuose. Kas yra šie grybai ir kuo jie gali būti naudingi? Šiame straipsnyje plačiau papasakosime apie šiuos liaudies praktikose jau daugelį metų vartojamus grybus bei istorinius jų pritaikymo būdus.
Kinų tradicijų pažiba – Lion's Mane
Lion's Mane (lot. Hericium erinaceus, liet. Ežinis trapiadyglis), tai grybas, kurio kūnas gali būti 5–40 cm skersmens. Jo išorė yra padengta 1–5 cm minkštais kabančiais spygliais. Grybas dažniausiai būna baltos, pilkšvos spalvų. Dėl savo išskirtinės išvaizdos jis skirtingose kalbose vadinamas įvairiai: barzduotoju ežiuku, kalnų maldininku ar liūto karčiais. Liūto karčiai arba Lion's Mane dažnai girdimas šnekamosios kalbos variantas. Grybas natūraliai auga visame Šiaurės pusrutulyje, tačiau labiausiai paplitęs Azijoje.
Kulinarijoje šis grybas vartojamas kaip delikatesinis, tačiau jis populiaresnis liaudies praktikose. Japonijoje ir Kinijoje Lion's Mane vartojamas tūkstantmečius. Tiesa, grybas žinomas ir Europoje, yra šaltinių, teigiančių, kad dar 450 m. pr. m. e. Hipokratas žinojo šio grybo savybes.
Chaga nauda mūsų organizmui
Chaga (lot. Inonotus obliquus, liet. Įžulnusis skylenis) turbūt geriausiai pažįstamas vidurio ir rytų Europos gyventojams. Tai parazitinis grybas, sukeliantis medžių šerdies puvinį. Jis gali išgyventi net 10–80 metų. Infekcijos pažeista vieta atrodo kaip anglies spalvos grybienos išauga, ji gali būt įvairaus skersmens ir aukščio. Grybas dažnai pažeidžia beržus, todėl liaudiškai šis grybas kartais vadinamas beržiniu juodgrybiu ar juoduoju beržo grybu. Tačiau jis gali paveikti ir klevus, bukus, uosius ir net ąžuolus.
Grybas nėra naudojamas kulinarijoje, tačiau populiarus liaudies praktikose. Chaga grybas naudojamas arbatoms, eliksyrams ruošti. Paties grybo maistinė sudėtis išties išskirtinė – jis turi mažai kalorijų, tačiau daug skaidulų ir antioksidantų.
Kordicepsas – liaudies priemonė
Kordicepsas (lot. Cordyceps sinensis, liet. Kininis ofiokordicepsas), tai parazitinis grybas, kuris yra paplitęs Himalajų regione. Angliškai šis grybas žinomas kaip Caterpillar fungus. Pasirodo, toks pavadinimas yra kilęs iš šio grybo dauginimosi būdo. Grybas turi labai specifinį ir įdomų dauginimosi ir brandos ciklą: grybo spora patenka ant drugių lervų, padėtų po žeme, per žiemą grybas „suvalgo“ vabzdį, o gautas maisto medžiagas panaudoja stiebeliui išauginti. Pavasarį į žemės paviršių išlenda grybo vaisiakūnis, kuris išbarsto sporas ir ciklas prasideda iš naujo. Grybui būdinguose regionuose (Kinijoje, Nepale, Indijoje) kordicepsas vadinamas panašią reikšmę turinčiu pavadinimu – „žiemą kirminas, vasarą augalas“.
Šis grybas (kaip ir aukščiau aprašytas chaga grybas) nėra vartojamas tradicinėje Nepalo ir aplinkinių šalių virtuvėje, nes nėra tinkamas maistui. Tačiau kordicepsas plačiai paplitęs kaip liaudies praktikų elementas. Jis ypač populiarus Kinijoje.
Reishi – naujas papildas imuninei sistemai?
Reishi (lot. Ganoderma lucidum, liet. Tikrinis blizgutis) – 5–20 cm skersmens vėduokliškas rudai-gelsvas grybas, augantis ant medžių kamienų, kelmų, išvartų. Dažniausiai pastebimas ant juodalksnių ir eglių. Grybas nėra valgomas, praktikoje naudojamas tik liaudies praktikose.
Kaip ir kiti šiame straipsnyje minėti grybai, Reishi itin populiarus kinų liaudies tradicijose. 2023 metais paskelbtame straipsnyje rašoma, kad grybe esantys polisacharidai yra siejami su teigiamu poveikiu imuninei sistemai. EFSA taip pat priduotas nagrinėjimui teiginys, kad Reishi gali būti siejamas su imuninės sistemos palaikymu.
Įvairių augalinių ir grybų papildų privalumai
Reishi, kordicepso ir kitų grybų papildai gali būti geras būdas norint papildyti mitybą grybe esančiomis medžiagomis. Kaip ir daugelis augalinių papildų, šių grybų papildų pagrindinis privalumas – didesnės medžiagos dozės. Taip pat pasirinkus papildus nereikės galvoti apie tai, kur įsigyti paties grybo, mokytis jo paruošimo būdų (jei šviežią grybą išvis galima vartoti), o ir kaina dažnai būna draugiškesnė nei įsigyjant šviežią produktą.
Tikslesnės dozės
Daugelis naudingų medžiagų, išgaunamų iš augalų ar grybų, gali būti gaunami ir tiesiai vartojant pačius augalus ar grybus. Tačiau valgant pačius grybus susiduriame su nemažai problemų. Visų pirma – dozavimas. Žaliame grybe naudingųjų medžiagų kiekis gali varijuoti, priklausomai nuo auginimo, laikymo sąlygų. O papildo tabletėje ar kapsulėje bus tiksliai laboratorijoje apskaičiuota papildo dozė. Be to, kai kurie grybai (kaip, pavyzdžiui, Reishi) išvis yra nevartojami maistui ir naudingi tik kaip papildai, kruopščiai parinktomis dozėmis.
Paprastesnis laikymas
Jei lygintume papildus su tiesiog šio grybo valgymu, papildų laikymas namuose yra gerokai paprastesnis. Kokybiškai paruošti papildai savo naudingas savybes išlaiko 1–2 metus. Todėl įsigiję papildų buteliuką galite būti tikri, kad papildas veiks efektyviai ir nereikės rūpintis specialiomis laikymo ar paruošimo rekomendacijomis. Tuo tarpu įsigyjant šviežius valgomus grybus, juos suvartoji reikės per kelias dienas arba užšaldyti. Jei grybas nėra valgomas, reikia kruopščiai išmanyti jo paruošimo instrukcijas. Todėl papildo įsigijimas gali būti tiesiog paprastesnis sprendimas, norint gauti tas pačias naudingas medžiagas.
Išbandykite patys
Kaip ir vartodami bet kokius kitus papildus, prieš pasirinkdami šių grybų kapsules ar tabletes, pasitarkite su savo gydytoju ar vaistininku. Pasitarę su gydytoju galite saugiau išbandyti šių grybų poveikį ir įvertinti, ar jie tinka būtent jums ar jūsų artimiesiems!