Magnis - “gyvybės mineralas” puikiai savijautai ir sveikatai
Magnis – mikroelementas, priskiriamas mineralų grupei. Jis turi itin didelę svarbą gerai žmogaus kūno savijautai ir funkcionalumui palaikyti. Įvairiuose šaltiniuose randama, kad su maistu gaunamas magnis dalyvauja net 320 skirtinguose organizmo procesuose ir turi reikšmingą įtaką daugiau nei 300 įvairiausių fermentų veikloje. Todėl galime drąsiai teigti, kad magnis yra vienas svarbiausių mikroelementų organizmo procesuose, kurie prisideda prie puikios savijautos palaikymo.
Šiame straipsnyje pateiksime išsamią informaciją, kuo magnis yra svarbus žmogaus sveikatai ir kodėl būtina užtikrinti pakankamą šio mikroelemento kiekį organizme.
Maiste esančio magnio nauda sveikatai
Šis mikroelementas dėl savo svarbos daugumoje organizme vykstančių procesų dar vadinamas „gyvybės mineralu“. Jis ne tik dalyvauja sklandžioje nervų sistemos ir raumenų veikloje, bet ir palaiko kitas svarbias biochemines reakcijas. Žemiau pateikiame pagrindines magnio organizme naudas.
Energijos apykaitos palaikymas
Kiekvienam procesui būtina energija, kurios pagrindinis šaltinis yra ATP ląstelės. Jose vyksta energijos gamybos procesai, kuriuose svarbų vaidmenį atlieka ir magnis. Todėl nelieka abejonių, kodėl mineralas toks ypatingas.
Nervų sistemos veiklos ir psichologinės sveikatos palaikymas bei nuovargio mažinimas
Magnis palaiko normalią nervų sistemos veiklą. Žmonės lengvai užmiega ir pailsi, dieną jaučiasi žvalūs ir darbingi. Tokiu būdu asmenys nejaučia emocinio, fizinio ir nervinio išsekimo, pervargimo ir nerimo, o jų psichologinė būsena yra stabili.
Raumenų funkcionalumo užtikrinimas
Kalcis skatina raumenų susitraukimą, o magnis, ląstelių viduje veikdamas kaip elektrolitas, jį išstumia. Taip audiniai atsipalaiduoja. Todėl tam, kad raumenys tinkamai funkcionuotų, jiems yra būtinas magnio ir kalcio balansas.
Kaulų ir dantų būklės palaikymas
Beveik 2 trečdaliai viso magnio organizme yra kauluose ir dantyse. Todėl pakankamas jo kiekis yra viena iš priemonių, padedančių išlaikyti normalią kaulų ir dantų būklę.
Magnio poreikis
Įprastai magnis yra gaunamas su maistu. Tačiau šių dienų žmogaus vartojimo įpročiai maisto pramonė apsunkina gyvybiškai svarbaus mikroelemento įsisavinimą iš maisto. Pavyzdžiui, bene daugiausia magnio yra grūdinėse kultūrose, tačiau pramoninis jų apdirbimas gali mineralo kiekį maiste sumažinti iki 80 %.
Taip pat mitybos papildymu magniu reikėtų žmonėms, kurie yra apriboję savo mitybą. Pavyzdžiui, tai gali būti žmonės, kurie yra vegetarai ir veganai. Taip pat šiai grupei priskiriami ir tie, kurie turi specialius mitybos poreikius, laikosi dietų ar turi alergines reakcijas į tam tikrą maistą. Ne išimtis ir nėščiosios, kurioms šiuo ir žindymo metu ypač padidėja magnio poreikis.
Patarimai, kaip palaikyti magnio lygį
Pirmiausia ir svarbiausia–sveikai ir subalansuotai maitintis. Tai reiškia, kad turėtumėte:
- daugiau vartoti neapdorotus, natūralius produktus tokius kaip sėklos, riešutai, pilno grūdo gaminiai;
- įtraukti į maisto racioną žalias lapines daržoves ir šviežius vaisius;
- vengti kofeino, gazuotų gėrimo ir alkoholio vartojimo;
- keisti saldumynus į juodąjį, ne mažiau 85 % kakavos turintį šokoladą;
- atsisakyti rafinuoto cukraus;
- vartoti gerąsias bakterijas.
taip pat galima rinktis magnio turinčius maisto papildus.
Magnio formos
Prieš planuojant įsigyti magnio maisto papildus būtina susipažinti su 8 pagrindinėmis magnio formomis, kurios dažniausiai yra randamos maisto papilduose.
Magnio oksidas
Tai viena žinomiausių magnio formų papilduose. Tai junginys, kurio sudėtyje yra magnis ir deguonis. Deja, magnio pasisavinimas iš jo yra sudėtingas.
Magnio citratas
Tai viena populiariausių magnio formų, savo skoniu primenanti citrinos rūgštį. Įprastai šio tipo magnio papildų galima lengvai įsigyti fizinėse ir internetinėse vaistinėse. Yra tyrimų, kurių rezultatai patvirtina, kad magnio citratas lengviau įsisavinamas žarnyne nei kitos makroelemento formos.
Magnio bisglicinatas
Dar kitaip vadinamas magnio glicinatu. Jį sudaro magnis ir aminorūgštis glicinas.
Magnio malatas
Jo sudėtyje yra obuolių rūgšties.
Magnio tauratas
Šioje magnio formos sudėtyje yra aminorūgšties taurino.
Magnio chloridas
Tai viena natūraliausių magnio formų išgaunamų garinant jūros vandenį. Magnio chloridą sudaro magnis ir chloras. Nors įprastai magnio chloridas sutinkamas virtuvėje kaip valgomosios druskos priemaiša, tačiau jis yra naudojamas ir magnio papildų gamybai. Nors jis dažnai vartojamas tablečių pavidalu, tačiau visuomenėje paplitę ir kiti būdai.
Magnio laktatas
Tai druskos pavidalo magnio forma, kuri susidaro susijungus magniui ir pieno rūgščiai. Jis yra pamėgtas dėl savo švelnaus poveikio virškinimo sistemai.
Magnio sulfatas
Dar kitaip vadinama Epsom druska, kuri gaunama susijungus magniui, sierai ir deguoniui. Valgomąją druską primenantis magnio sulfatas yra nemalonaus skonio, todėl labiau naudojamas tirpinant vandenyje. Papildai nėra maisto pakaitalas ar vaistai. Todėl prieš juos renkantis pravartu pasitarti su vaistininku ar gydytoju tam, kad išsirinktumėte sau geriausią variantą ir galėtumėte vėl džiaugtis puikia savo savijauta ir sveikata.